Menu Content

B2Sync

> Accounting Connector for Magento

B2Sync for Magento Documentation

Abstract

ARTIO B2Sync for Magento (B2S) is a Magento tool that enables bridging with popular accounting systems Pohoda and Money S3. The documentation is helpful for version 1.2.0 or newer.

You can also PDF file download B2Sync for Magento Documentation as pdf.

Documentation is not translated to english language yet.

Kapitola 1. Základní popis komponenty ARTIO B2Sync for Magento

ARTIO B2Sync for Magento (dále jen B2S) je modul rozšířující e-shop Magento o možnost propojení s účetními systémy Pohoda a Money S3. Propojení je automatizované a/nebo ruční. V tomto dokumentu je popsán způsob ovládání modulu a nastavení přenosu. Dokumentace je psána pro verzi 1.2.0 a vyšší.

1.1. Kompatibilita

 • Magento CE 1.3.x a vyšší

1.2. Podporované přenosy

 • Ruční přenos objednávek Magento => MoneyS3

 • Ruční přenos faktur Magento => MoneyS3

 • Automatizovaný přenos objednávek Magento => MoneyS3 + E-shop konektor

 • Automatizovaný přenos skladového množství MoneyS3 + E-shop konektor => Magento

 • Ruční přenos faktur Magento => Pohoda

1.3. Základní konfigurace

V hlavní nabídce v administraci systému Magento vyberte System > Configuration. Dále v levém menu, v sekci Sales , vyhledejte položku B2Sync . Po poklepání na tuto položku se otevře základní konfigurace modulu B2Sync for Magento>

alt

Konfigurace je rozdělena do tří sekcí: Activation , Settings a MoneyS3 - e-konektor .

Activation - sekce obsahuje jediné pole sloužící k vložení aktivačního klíče (download id). Tento 32 znaků dlouhý textový řetězec získáte spolu s distribučním balíčkem modulu B2Sync for Magento.

alt

Po vložení klíče a uložení konfigurace byste měli vidět text Status: OK . V případě, že uvidíte cokoli jiného, přesvědčete se zda-li jste obdržený klíč zadali správně a zda-li Vaše registrovaná doména odpovídá nastavení System > Configuration > General > Web > Unsecure > Base URL .

alt

V případě, že klíč i doména souhlasí a Vy přesto nevidíte zelený nápis OK, kontaktuje naši technickou podporu .

Důležité

Bez spravně zadaného aktivačního klíče nebude modul funkční.

Settings - sekce umožňuje nastavení parametrů ručního přenosu objednávek a faktur.

 • Save exports : volba Ano/Ne. Při volbě Ano, budou všechny vygenerované XML soubory s objednávkami a fakturami automaticky ukádány do adresáře var/b2sync.

 • Accounting Code : Číslo účtu obchodníka exportované s objednávkami a fakturami

 • Accounting Home Customers Code : Kód domací měny. Hodnota je nutná pro rozlišení objednávek a faktur pro tuzemské klienty od objednávek a faktur pro zahraniční klienty.

 • Bank Code : Číslo bankovního účtu exportované s objednávkami a fakturami

 • Shipping Description : Popisný text k položce "dopravné" exportované s objednávkami a fakturami

 • Day Type : Datum použitý při exportu faktur jako datum faktury. Možnosti: vytvoření objednávky, poslední aktualizace objednávky, vytvoření faktury, poslední aktualizace faktury.

alt

MoneyS3 e-Konektor - sekce umožňuje nastavení parametrů automatizovaného přenosu objednávek, faktur a skladových zásob z MoneyS3 + E-shop konektor.

 • Enabled : Volba Ano/Ne. Povolí automatický přenos objednávek a faktur do MoneyS3. Volba vyžaduje mít nainstalováno rozšíření E-shop konektor v systému MoneyS3.

 • Synchronize stock items : Volba Ano/Ne. Povolí synchronizaci skladových zásob. Více informací o synchronizaci skladových položek naleznete v kapitole Automatizovaný přenos skladových zásob .

 • Synchronize qty : Volba Ano/Ne. Povolí přenos stavu skladových zásob ze systému MoneyS3 do systému Magento.

 • Use Magento's increment id for order in MoneyS3 : Volba Ano/Ne. Je-li vybráno Ano, budou u objednávek přenášených do MoneyS3 použita čísla ze systému Magento (increment id). V opačném případě bude použito číslo generované z MoneyS3 (platí pouze pro automatizovaný přenos).

alt

Kapitola 2. MoneyS3

2.1. Ruční přenos objednávek

Poznámka

Přenos využívá k převodu externí službu. Modul ke správné funkčnosti vyžaduje aby server, na kterém běží systém Magento, měl přístup k internetu.

Vstupte do administrace objednávek Sales > Orders . Zaškrtněte faktury, které si přejete přenést a v roletce vpravo nahoře vyberte volbu MoneyS3 . Poklepejte na tlačítko Submit , okamžitě se Vám nabídne XML soubor ke stažení. Soubor obsahuje vyexportované objednávky ve formátu MoneyS3. Soubor stáhněte a uložte na disk.

alt

Tip

K filtrování objednávek k exportu můžete použít standardní ovladací prvky v administraci systému Magento.

Tip

V roletce v pravo nahoře se může objevit více voleb MoneyS3 . Každá volba je přiřazena k jednomu storeview (text v závorce určuje název storeview). Chctete-li vyexportovat objednávky pouze z jednoho storeview, nemusíte je složitě vybírat, stačí zaškrtnout všechny vyfiltrované objednávky a vybrat akci pro určené storeview. Modul pak vyexportuje pouze objednávky přiřazené k danému storeview.

Tip

Máte-li v konfiguraci modulu B2Sync for Magento nastavenou volbu Save exports nastavenu na Ano. Budou se všechny stahované soubory automaticky ukládat do adresáře var/b2sync.

Nyní můžete přistoupit k importu staženého souboru do systému MoneyS3. Přejděte na pohled Objednávky přijaté a z hlavního menu vyberte XML přenosy > Import z XML

alt

V roletce Výběr nastavení na zobrazivším se dialogu vyberte Objednávky poptávky, nabídky z vlastní provozovny a poklepejte na tlačítko Další.

alt

V další části dialogu vyberte Typ Dokladu a Sklad dle svého uvážení. Do kolonky Vstupní soubor vložte cestu k souboru staženého ze systému Magento a poklepejte na tlačítko dokončit.

alt

Proběhne-li vše bez problému, začne Vám systém MoneyS3 nabízet jendotlivé objednávky na schválení.

2.2. Ruční přenos faktur

Poznámka

Přenos využívá k převodu externí službu. Modul ke správné funkčnosti vyžaduje aby server, na kterém běží systém Magento, měl přístup k internetu.

Vstupte do administrace faktur Sales > Invoices . Zaškrtněte faktury, které si přejete přenést a v roletce vpravo nahoře vyberte volbu MoneyS3 . Poklepejte na tlačítko Submit , okamžitě se Vám nabídne ke stažení XML soubor s fakturami ve formátu MoneyS3. Soubor stáhněte a uložte na disk.

alt

Tip

K výběru faktur k exportu můžete použít standardní ovladací prvky v administraci systému Magento.

Tip

V roletce v pravo nahoře se může objevit více voleb MoneyS3 . Každá volba je přiřazena k jednomu storeview (text v závorce určuje název storeview). Chctete-li vyexportovat faktury pouze z jednoho storeview, nemusíte je složitě vybírat, stačí zaškrtnout všechny vyfiltrované faktury a vybrat akci pro určené storeview. Modul pak vyexportuje pouze faktury přiřazené k danému storeview

Tip

Máte-li v konfiguraci modulu B2Sync for Magento nastavenou volbu Save exports na Ano. Budou se všechny stahované soubory automaticky ukládat do adresáře var/b2sync.

Nyní můžete přistoupit k importu staženého souboru do systému MoneyS3. Přejděte na pohled Faktury vydané a z hlavního menu vyberte XML přenosy > Import z XML

alt

V roletce Výběr nastavení na zobrazivším se dialogu vyberte Faktury přidané a vydané a poklepejte na tlačítko Další.

alt

V další části dialogu vyberte Typ Dokladu a ostatní volby dle svého uvážení. Do kolonky Vstupní soubor vložte cestu k souboru staženého ze systému Magento a poklepejte na tlačítko dokončit.

alt

Proběhne-li vše bez problému, začne Vám systém MoneyS3 nabízet jednotlivé faktury na schválení.

2.3. Automatizovaný přenos objednávek

Důležité

Automatizovaný přenos vyžaduje aby ve Vašem MoneyS3 byl nainstalován plugin e-Shop Konektor. Bez tohoto pluginu nelze automatizovaný přenos provést.

Poznámka

Přenos využívá k převodu externí službu. Modul ke správné funkčnosti vyžaduje aby server, na kterém běží systém Magento, měl přístup k internetu.

Automatizovaný přenos má oproti ručnímu přenosu tu výhodu, že se nemusíte starat o stahování, ukládání a importování XML souboru. O vše se postará systém MoneyS3 ve spolupráci se systémem Magento. K přenosu je nejprve nutné správně nastavit e-Shop Konektor ve Vašem systému MoneyS3. Vyberte volbu Money > Možnosti nastavení > Obchodování na Internetu Aktivujte e-Shop Konektor a přejděte na záložku Soubory Nastavení e-shop Konektoru se skládá ze dvou kroků, nastavení FTP serveru a nastavení vzdálené aplikace. Nejprve nastavte FTP server. Vyplňte adresu serveru, přístupové jméno a heslo. Nemáte-li tyto údaje k dispozici požádejte svého správce serveru. Jistě Vám je rád poskytne. Dále vyplňte cesty k synchronizačním adresářům. Uvědomte si prosím, že do kolonek zadáváte relativní cestu od kořenového adresáře Vašeho FTP účtu. Zadané cesty musí fyzicky odpovídat následujícím adresářum na Vaše webovém serveru:
 • MAGENTO_ROOT/var/b2sync/moneys3/econnector/import - import, MAGENTO_ROOT značí cestu ke kořenovém adresáři systému Magento.
 • MAGENTO_ROOT/var/b2sync/moneys3/econnector/export - export, MAGENTO_ROOT značí cestu ke kořenovém adresáři systému Magento.

 

alt

 

Tip

Pokud se na Vašem webovém serveru výše uvedené adresáře ještě nenachází klidně je vytvořte. Jen nezapomeňte, že FTP klient i webový server musí mít práva ke čtení i zápisu do těchto adresářu. Nebudete-li si vědět rady jak práva správně nastavit požádejte o pomoc svého správce serveru.

Po nastavení FTP serveru můžete přejít k nastavení vzdálené aplikace. Do kolonek Import a Export zadejte následující URL:
 • http://DOMENA/b2sync/money/import - export, místo DOMENA použijte vlastní doménu na které běží Váš systém Magento
 • http://DOMENA/b2sync/money/export - import, místo DOMENA použijte vlastní doménu na které běží Váš systém Magento

Poznámka

Nenechte se zmást, že URL adresa končící import patří do kolonky export a naopak. To je v pořádku. Magento Export je napojen na MoneyS3 Import a MoneyS3 Export zase na Magento Import.

 

alt

 

Tip

Nejste-li si jisti zda jsou URL správně zadány, vložte je do adresního řádku svého prohlížeče. Pokud jsou URL v pořádku, uvidíte ve svém prohlížeči číslici 0 (0 - znamená, že import/export proběhl bez chyb)

Po nastavení FTP účtu a vzdálené aplikace můžete přejít k spuštění vlastního přenosu.

Poklepejte na ikonu Obchodování na internetu , která se nachází v hlavní ovládací liště MoneyS3. V dialogu zaškrtněnte volbu Stáhnout z WWW . Ostatní volby nechte na variantě Neodeslat na WWW (teoreticky můžete v rámci jednoho přenosu provádět více akcí na jednou, nyní však pro jednoduchost ostatní akce nespouštějte). Nakonec poklepejte na tlačítko Dokončit.

 

alt

 

Po úspěšném importu uvidíte informace o importovaných objednávkách a podrobné výpisy případných chyb přenosu. V případě fatálního selhání celého procesu budete informování příslušným hlášením.

Podrobnější informace o chování importu objednávek naleznete v originální příručce k pluginu e-Shop Konektor.

Poznámka

Každá objednávka je do systému MoneyS3 vždy odesílána pouze jednou. Příznak zda-li objednávky byla nebo nebyla odeslána se ukládá do databázové tabulky sales_flat_order

Tip

Nepřejete-li si použit číslování objednávek systému Magento. Vypněte volbu Use Magento's increment id for order in MoneyS3 v zákaldní konfiguraci modulu.

Tip

Chcete-li odesílát do MoneyS3 pouze určité objednávky můžetek k URL exportu přidat následující argumenty: http://DOMENA/b2sync/money/export?orderFrom=XXX&orderTo=YYY&page=ZZZ , kde XXX značí dolní limit importovaných objednávek, YYY horní limit importovaných objednávek a ZZZ počet objednávek importovaných v jednom kroku

URL http://DOMENA/b2sync/money/export?orderFrom=1000120&orderTo=1000300 provede import objednávek 1000120 až 1000300.

URL http://DOMENA/b2sync/money/export?orderFrom=1000120&page=100 provede import prvních 100 objednávek od čísla 1000120, přičemž objednávky importované dříve nejsou do tohoto počtu započteny. Omezení počtu importovaných objednávek se hodí v případě, že potřebujete naimportovat velké množství objednávek. V takovém případě můžete počet omezit např. na 100 a import několikrát opakovat. Díky tomu, že jednou importované objednávky se přeskakují, docílite importu všech objednávek v systému Magento.

2.4. Automatizovaný přenos skladových zásob

Důležité

Automatizovaný přenos vyžaduje aby ve Vašem MoneyS3 byl nainstalován plugin e-Shop Konektor. Bez tohoto pluginu nelze automatizovaný přenos provést.

Důležité

Funkce vyžaduje, aby byl ve Vašem MoneyS3 správně nastaven plugin e-Shop Konektor. Návod jak jej správně nastavit naleznete v předchozí kapitole.

Aby bylo možno informace o skladových zásobách korektně přenášet, je nutno zajistit párování produktů mezi systémy Magento a MoneyS3. Modul B2Sync for Magento provádí párování produktů buďto na základě dvojice interních identifikátorů STOCK_GUID a ITEM_GUID nebo na zákadě SKU produktu, které se mapuje na katalogové označení produktu v MoneyS3 (Zásoby na skladě > Číslo katalogu).

Při přenosu platí: není-li produkt nalezen dle STOCK_GUID a ITEM_GUID, použije se k vyhledání produktu SKU.

Z úživatelského pohledu je důležité, aby katalogové číslo v systému MoneyS3 odpovídálo SKU produktu v systému Magento. . Identifikátory STOCK_GUID a ITEM_GUID jsou víceméně využívány jen pro interní účely.

Katalogová čísla zásob naleznete v seznamu Zásoby na skladě

alt

Spuštění přenosu skladových zásob v systému MoneyS3 probíhá obdobně jako import objednávek. Poklepejte na ikonu Obchodování na internetu , která se nachází v hlavní ovládací liště MoneyS3. V sekci Sklady zaškrtněnte volbu Odeslat vše nebo Odeslat pouze změny (dle toho své potřeby) a poklepejte na tlačítko Dokončit.

alt

Proběhla-li synchronizace bez problému uvidíte ve skladových kartách produktů v systému Magento vyplněna pole atributů STOCK_GUID a ITEM_GUID a také aktualizované pole Qty.

Poznámka

Nezapomeňte, že pro synchronizaci skladových zásob (pole Qty) je nutné mít zapnutou volbu Synchronize qty v základní konfiguraci modulu.

alt

Poznámka

Aby se Vám pole pro atributy STOCK_GUID a ITEM_GUID na detail produktu zobrazily je nutné mít zapnutou volbu Synchronize stock items v základní konfiguraci modulu.

Kapitola 3. Pohoda

3.1. Ruční přenos faktur

Poznámka

Přenos využívá k převodu externí službu. Modul ke správné funkčnosti vyžaduje aby server, na kterém běží systém Magento měl přístup k internetu.

Vstupte do administrace faktur Sales > Invoices . Zaškrtněte faktury, které si přejete přenést a v roletce vpravo nahoře vyberte volbu Pohoda . Poklepejte na tlačíko Submit , okamžitě se Vám nabídne ke stažení XML soubor s fakturami ve formátu Pohoda. Soubor stáhněte a uložte na disk.

alt

Tip

K výběru faktur k exportu můžete použít standardní ovladací prvky v administraci systému Magento.

Tip

V roletce v pravo nahoře se může objevit více voleb Pohoda . Každá volba je přiřazena k jednomu storeview (text v závorce určuje název storeview). Chctete-li vyexportovat faktury pouze z jednoho storeview, nemusíte je složitě vybírat, stačí zaškrtnout všechny vyfiltrované faktury a vybrat akci pro určené storeview. Modul pak vyexportuje pouze faktury přiřazené k danému storeview

Tip

Máte-li v konfiguraci modulu B2Sync for Magento nastavenou volbu Save exports nastavenu na Ano. Budou se všechny stahované soubory automaticky ukládat do adresáře var/b2sync.

Máte-li XML soubor stažen a uložen můžete přistopit k importu do systému Pohoda. Zde navolte XML pro zpracování jako soubor a vyberte soubor stažený z administrace systému Magento. Po poklepání na tlačítko Další dojde k automatickému přenosu faktur do systému Pohoda, přičemž se přenášeji pouze nově vytvářené faktury. U již existujících faktur bude nahlášená chyba.

alt

3.2. Ruční přenos objednávek

Přenos objednávek vyžaduje nastavení položek IČO, Zvýšená sazba DPH a Snížená sazba DPH v hlavním nastavení B2Sync. IČO je vloženo do XML exportu a slouží k identifikaci, ke které účetní jednotce v Pohodě objednávka patří. Sazby DPH slouží k identifikaci, zda položky objednávky mají sníženou nebo zvýšenou sazbu DPH. Export XML objednávek se provede podobně jako pro Money S3. Import do Pohody je shodný s importem faktur.

3.3. Automatizovaný přenos objednávek

Automatizovaný přenos vyžaduje stejné nastavení jako ruční (IČO, sazby DPH). Dále je nutno nastavit připojení v Pohodě. Otevřete Nastavení/Internetové obchody/Nastaveni internetových obchodů. Zde vytvořte nový obchod typu Obecný internetový obchod. Na založce Obecné vložte libovolný název obchodu.

alt

Na záložce import vložte URL, na kterém si Pohoda z Magenta vyžádá objednávky. URL je ve formátu http://domena/b2sync/pohoda/export. Na http://domena běží Vaše Magento.

alt

Pokračujte na záložku Nastavení a zaškrtněte volbu Kontrola duplicity importu.

alt

Samotný přenos se spustí pomocí Soubor/Datová komunikace/Internetové obchodování. Objeví se grafický průvodce, kde vyberte obchod, který jste předtím vytvořili. V datech, která mají být importována zaškrtněte Přijaté objednávky. Vyberte datum od-do. Pokračujte tlačítky Další a Dokončit.

alt
User Login Empty